Kupujesz krokodyl lub łyżko-krokodyl? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę!
Nowoczesne rolnictwo nie może się obejść bez odpowiednich maszyn. Ich rolą jest usprawnienie, a także przyspieszenie pracy w gospodarstwie. Dzięki temu zwiększa się opłacalność uprawy czy hodowli, poprawia jakość produktów rolnych, a właściciel gospodarstwa zyskuje znacznie większy komfort pracy. Jedną z powszechnie stosowanych maszyn jest ładowacz czołowy wyposażony w osprzęt typu krokodyl lub łyżko-krokodyl.
Czym jest ładowacz czołowy i jakie są jego możliwości?
Ładowacz czołowy jest maszyną rolniczą podczepianą z przodu do traktora. Jak wskazuje nazwa, jego podstawowym zadaniem jest ładowanie i rozładowywanie różnych materiałów na platformy środków transportu. Ładowacze mogą też służyć do przemieszczania, układania czy porządkowania np. bel siana, czy sianokiszonki rozrzuconych po polu. Zastosowanie tych maszyn jest bardzo szerokie, co wynika z bogactwa dostępnego osprzętu. Ramię ładowacza można bowiem wyposażyć w końcówki takie jak:
- łyżko-krokodyl,
- krokodyl,
- łyżka,
- widły (do obornika, bel, kamieni, palet),
- chwytaki (do bel, big bagów, drewna).
Różnice pomiędzy poszczególnymi typami osprzętu odnoszą się np. do gęstości ustawienia zębów czy do sposobu wykończenia wnętrza łychy. Wszystkie te cechy mają na celu usprawnienie pracy z konkretnym surowcem czy materiałem
Czym różni się krokodyl od łyżko-krokodyla?
Krokodyl, obok wideł, jest najczęściej wykorzystywanym osprzętem do ładowaczy czołowych. Jego nazwa nawiązuje do charakterystycznego układu zębów tego gada. W wersji podstawowej element składa się on z dolnego rzędu szpilek prostych lub wygiętych typu „Z” i drugiego górnego rzędu szpilek zakrzywionych (łukowych). Taki układ sprawia, że można łatwo podebrać towar z ziemi i zamknąć go górnymi zębami, aby nie wypadł podczas przenoszenia.
W przeciwieństwie do krokodyla, łyżko-krokodyl – zamiast dolnego kompletu zębów – ma łychę. Pozwala to przemieszczać materiały o drobniejszej strukturze, takie jak siano czy słoma luzem, buraki, ziemniaki, a nawet piasek i żwir. Górna część złożona z wygiętych szpilek zabezpieczy lekkie materiały przed rozwiewaniem ich przez wiatr czy wysypywaniem się na skutek wstrząsów.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie krokodyla i łyżko-krokodyla?
Części robocze do ładowaczy czołowych, takie jak krokodyl czy łyżko-krokodyl, są produkowane w wielu wariantach. Dlatego ich dobór powinien być przemyślany i dostosowany do konkretnych potrzeb, typu wykonywanych prac oraz posiadanego sprzętu. Tylko kompatybilność z traktorem bez konieczności wykonywania dodatkowych przeróbek pozwoli osiągnąć efektywność na opłacalnym poziomie.
Łyżko-krokodyl jest przeznaczony do transportu kukurydzy, obornika i innych materiałów o drobnych frakcjach, które wymagają podtrzymania od dołu na całej powierzchni. Natomiast krokodyl może być wykorzystywany do przenoszenia grubszych materiałów. W obu przypadkach cechami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie, są:
- system mocowania (zalecane są standardowe EURO i SMS),
- szerokość chwytaka,
- wysokość otwarcia,
- pojemność,
- udźwig,
- liczba, długość, rozstaw i sposób osadzenia zębów (zęby w tulejach),
- materiały wykonania (zęby kute wykonane ze stali sprężystej, lemiesz łyżki ze stali o podwyższonej odporności na ścieranie),
- solidność konstrukcji,
- sposób zabezpieczenia antykorozyjnego.
Poszczególne parametry dotyczą zarówno możliwości przenoszenia materiałów (ilość i rodzaj), jak i wytrzymałości samego ładowacza. Wybór solidnej konstrukcji z masywną belką, kutych zębów mocowanych w tulejach i łyżki z wytrzymałej stali sprawi, że maszyna będzie sprawna znacznie dłużej. Natomiast dzięki większej pojemności łyżki można przenosić więcej materiałów jednocześnie, a mały rozstaw zębów zabezpieczy je przed wysypywaniem.